2014 KONCERTAMI STOI

On 26 stycznia 2014 by DO

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach koncertów u nas dostatek. I w tym roku dziać się będzie. Przygotowałem dla Was bardzo subiektywny wybór najciekawszych gigów i festiwali, które odbędą się w 2014 roku.

źródło: last.fm

źródło: last.fm

DT, DP i BB

Czyli Dream Theater, Deep Purple i legenda światowej muzyki, zespół długo oczekiwany w Polsce… Backstreet Boys! Nie możecie nie przyznać, że przyćmili wszystkich innych wykonawców, którzy zawitają do kraju już w lutym. Ale po kolei.

Dream Theater, ikona progresywnego grania, odwiedzi katowicki Spodek już 5 lutego. Będą promować swój zeszłoroczny album zatytułowany w ten sam sposób, co nazwa zespołu. Co więcej, będzie to show z cyklu An Evening with…, więc możemy się spodziewać ponad 3-godzinnego gigu bez żadnych supportów. John Petrucci, gitarzysta zespołu tak wypowiedział się o ich ostatnim dokonaniu: „to pierwszy w naszej karierze album zatytułowany nazwą zespołu i nie przychodzi mi do głowy żaden silniejszy argument potwierdzający naszą muzyczną i twórczą tożsamość. W pełni wykorzystaliśmy wszystkie elementy, które sprawiają, że Dream Theater jest zespołem wyjątkowym”. Będzie to jubileuszowy, 10 koncert w Polsce.

Deep Purple nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Legenda rocka zagra u nas aż dwa koncerty, a mianowicie 13 i 15 lutego (pierwszy w Poznaniu, drugi w Katowicach). Bilety będzie można kupić nawet w dniu koncertu, najtańsze od 155 zł w przypadku Poznania, a od 165 zł w Katowicach.

Co do kulminacji lutego, to tak jak pisałem – prawdziwą gratką będzie show w warszawskim Torwarze, którego gwiazdą będzie legenda muzyki – Backstreet Boys! Black Sabbath, Metallica czy Deep Purple to przy nich pikuś. 23 lutego będą promować swoją najnowszą płytę In A World Like This, ale jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również największych hitów z lat 90. Kto żyw, niech jedzie na Torwar!

Cóż jeszcze nas czeka?

O koncercie Black Sabbath już pisaliśmy. Oprócz protoplasty heavy metalu na Impact Festival zagra Aerosmith – po raz pierwszy od ponad 20 lat. Bilety na festiwal sprzedają się jak świeże bułeczki, niedługo może ich zabraknąć. Także możemy śmiało zachęcić do pojawienia się 11 i 12 czerwca w łódzkiej Atlas Arenie.

Chyba najciekawszym wydarzeniem tego roku jest festiwal Sonisphere, który powraca po rocznej przerwie do Polski. Tym razem zmienia się jego lokalizacja – z Lotniska Bemowo na Stadion Narodowy. Impreza odbędzie się 11 lipca, a headlinerem będzie Metallica. Show zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ wchodzi w skład trasy „By Request”, w której to fani wybierają utwory, które zagra czwórka z San Francisco.

Warto też napisać o akcji, która zyskuje w mediach spory rozgłos. Nazywa się ona „Olej szlagiera, wybierz Fixxxera” i została zorganizowana przez dwa największe fan cluby Metalliki w Polsce – Overkill.pl i Deathmagnetic.pl. Ma ona na celu nakłonienie głosujących (czyli tych, którzy kupili bilet na koncert), aby z przeznaczonych 17 głosów 4 przeznaczyli na te utwory, które zostały wybrane w głosowaniach wspomnianych serwisów. Wybór padł na The call of ktulu, To live is to die, The freyed ends of sanity oraz Fixxer. Wyniki dotyczące setów można śledzić na stronie metallicabyrequest.com – jeśli chodzi o koncert w Warszawie, to z wymienionych wyżej utworów do setu kwalifikuje się jedynie The Call of Ktulu (stan na 19 stycznia). Głosowanie trwa do końca maja.

Woodstock, czyli kupa dobrej zabawy

Na chwilę obecną ostatnim doniosłym wydarzeniem na ten rok jest sierpniowy festiwal Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Dokładnego line-upu nie znamy, jednak został już potwierdzony przyjazd kilku znanych wykonawców.

Tegoroczny przystanek będzie jubileuszowy – odbędzie się po raz dwudziesty. Zagrają Accept, Skid Row, Ky-Mani Marley (syn Boba) oraz Volbeat. Ten ostatni miał zagrać już w ubiegłym roku w ramach Metalfest Festival w Jaworznie, ale zrezygnował z występu kwestionując wykonanie sceny. Ich zachowanie spotkało się z dużą krytyką fanów, więc zobaczymy czy w tym roku się zrekompensują. Promować w każdym razie będą swój ostatni krążek „Outlaw gentlemen and shady ladies” z 2013 roku.

Będzie głośno!

To tylko niektóre spośród ciekawych koncertów, które odbędą się w naszym kraju. Gościć też będą u nas Apocalyptica, Amon Amarth, Avenged Sevenfold, Manowar, Nine Inch Nails czy Depeche Mode. Więc chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Do zobaczenia na koncertach!

//Krzysztof Rojowski

Comments are closed.