Boską komedię czas zacząć!

On 7 grudnia 2012 by Katarzyna Waligóra

Dziewięć dni przygody z najgłośniejszymi w Polsce reżyserami. Właśnie rozpoczął się festiwal Boska Komedia – obowiązkowy dla wszystkich choć trochę zainteresowanych teatrem.

Od 5 do 14 grudnia będzie trwać 5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Spektakle jak co roku zorganizowano w trzy cykle tematyczne odpowiadające trzem częściom Boskiej komedii Dantego, czyli Inferno, Purgatorio i Paradiso. W ramach Inferna odbywa się konkurs w czasie którego komisja wybierze najlepszy spektakl z zaprezentowanych. Przez ostatnie dwa lata wygrywał duet Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego (w 2010 roku nagrodzeni za przedstawienie Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej, w 2011 za Tęczową trybunę), miejmy nadzieję (bądź nie), że w tym roku ich dobra passa zostanie przełamana. Przyznane zostaną też nagrody za najlepszą rolę męską, rolę kobiecą, scenografię i muzykę. Purgatorio oprócz cyklu wykładów i spotkań teatralnych proponuje także cykl Niedowiara w ramach którego pokazywanych jest pięć prapremier: Radosława Rychcika, Zenona Fajfra, Wiktora Rubina, Piotra Ratajczaka i Michała Zadary. W ramach Paradiso pokazana zostanie twórczość młodych reżyserów.

źródło: www.teatrpolski.wroc.pl

źródło: www.teatrpolski.wroc.pl

Prezentowane w czasie Boskiej Komedii spektakle konkursowe stanowią (dość subiektywny) przegląd najważniejszych teatralnych produkcji roku. W repertuarze pojawiają się takie nazwiska jak Krystian Lupa (Poczekalnia.0), Krzysztof Warlikowski (Opowieści afrykańskie według Szekspira), Michał Borczuch (Królowa śniegu), Maja Kleczewska (Burza), Krzysztof Garbaczewski (Iwona, księżniczka Burgunda), czy Piotr Cieplak (Nieskończona historia). Nie zabrakło także duetu Demirskiego i Strzępki, tym razem ze spektaklem O dobru.

Zapewne przed nami sporo wrażeń i sporo rozczarowań. Trudno przewidzieć, który spektakl okaże się najbardziej wart polecenia, większość z nich budzi bowiem spore kontrowersje. Ze swojej strony mogę polecić niezłą Poczekalnię.0 Lupy – nie jest to z pewnością najlepszy spektakl tego reżysera, ale chyba jego krytyka, która dokonała się po rzekomo skandalicznej premierze na Kongresie Kultury w ubiegłym roku, była mocno przesadzona. Sporym wyzwaniem będzie zapewne prawie siedmiogodzinne przedstawienie Krzysztofa Warlikowskiego, stworzone na podstawie różnych tekstów Szekspira. Głośno było także wokół Burzy Mai Kleczewskiej, produkcji Teatru Polskiego z Bydgoszczy.

Bilety na ten festiwal słyną ze swoich wysokich cen – nie jest jednak aż tak źle jak głosi plotka. Trzy największe produkcje (Burza, Opowieści afrykańskiePoczekalnia.0) kosztują 52 zł (bilet ulgowy) – to sporo, ale i tak nienajgorzej. Większość biletów ulgowych kosztuje natomiast 28 zł lub 35 zł.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.boskakomedia.pl

Comments are closed.