Czas to nie pieniądz

On 9 kwietnia 2018 by Drugi Obieg

Teoretycznie ilość pracy powinna być wprost proporcjonalna do zarobków, bo skoro poświęcamy coraz więcej czasu, który kiedyś mieliśmy zarezerwowany dla rodziny i bliskich to powinno to procentować w sferze finansowej. Tak jednak się nie dzieje. 

Badania wykazują, że im mniej pracujemy tym więcej zarabiamy. Najlepiej obrazuje to Korea Południowa, która odstaje od reszty jako najbardziej zapracowany kraj świata. W 1982 roku Koreańczycy pracowali średnio 58 godzin tygodniowo (dla porównania Stany Zjednoczone 34,4 godziny, Japonia 40,5 godzinySzwecja, Norwegia i Dania około 30 godzin, zaś Grecja 40 godzin jako najwięcej pracujący kraj Europy). Praca Koreańczyków nie poszła na marne, ponieważ w przeciągu 30 lat dokonali transformacji kraju, który odstawał od reszty świata, do jednego z najbogatszych państw szeroko rozumianego „bogatego zachodu”. Wzrostowi zamożności towarzyszył stały spadek ilości godzin pracy, szczególnie notowany w 1989 roku, związany ze strajkami, kryzysem gospodarczym i zmianą władzy. Od roku 1997 Korea Południowa odnotowuje stały spadek przepracowanych godzin z proporcjonalnie wzrastającym przychodem. Obecnie Koreańczycy pracują średnio 44 godziny, zajmując nadal pierwsze miejsce w rankingu przepracowanych godzin tygodniowo. Dzieci koreańskie już w szkole przygotowywane są do większego wysiłku, spędzając na nauce cały dzień od godziny 6 do 21, uczestnicząc często w kursach pozaszkolnych trwających do późnych godzin wieczornych. 

Efekty zobaczymy po latach

Krajami o najwyższych przychodach na rok 2007 były: Luksemburg, Norwegia i Szwajcaria wraz ze Stanami Zjednoczonymi odnotowały podobny przychód, Polska ledwo wyprzedziła Meksyk. A jak jest obecnie? Według raportu OECD Korea została pokonana przez Meksyk (42,85 godzin), a Polska zajmuje 7. miejsce. Stany Zjednoczone plasują się na 15. pozycji z wynikiem 34,4 godziny. W Polsce ilość godzin pracujących zmniejszała się do 2012 roku po czym Polacy znowu przyspieszyli. Ilość przepracowanych godzin nie przekłada się na bogactwo państwa: Niemcy przy 35,6 godzinach pracy tygodniowo zostają daleko z tyłu za Grecją, w której średnia to 42,2 godziny. Tendencja światowa pokazuje, że im będziemy bogatsi tym mniej będziemy pracowali. Na początku kraje odnotowują dużą ilość przepracowanych godzin, a następnie wzrost zamożności kraju przy jednoczesnej redukcji godzin pracy. Wydaje się, że Polska jest na etapie, w którym dużo pracujemy, a nie zarabiamy znacznie. Dopiero nasze dzieci lub wnuki będą mogły cieszyć się owocami naszego zaangażowania, jakim będzie zmniejszenie ilości czasu przeznaczonego na pracę, dorównując krajom zachodnim. 

Znaczące zależności

Nie tylko ilości przepracowanych godzin możemy pozazdrościć kolejnym generacjom. Jak wykazały badania, wraz ze spadkiem ilości przepracowanych godzin zmniejsza się wprost proporcjonalnie ilość samobójstw. Stres, który ma wpływ na nadciśnienie i choroby układu krążenia, które są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci, również zmniejsza się tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednego możemy być pewni: to, że przeznaczymy mniej czasu na pracę nie oznacza, że nasze rodziny powiększą się – im jesteśmy bogatsi, tym mniej chcemy rodzić dzieci. Tendencja światowa sprzyja długości życia – w Korei na przestrzeni 30 lat średnia życia wydłużyła się aż o piętnaście lat, a średnia światowa to pięć lat przy stałym spadku ilości przepracowanych godzin. 

Rozwój czy marnotrawstwo czasu?

Możliwe, że wraz z upływem czasu Polska przystanie do najbogatszych państw i proporcjonalnie do zwiększonych dochodów będziemy mieli więcej wolnego czasu. Pytanie tylko w jaki sposób ten czas wykorzystamy? Czy poświęcimy go na rozwój, na odpoczynek czy też zmarnujemy? 

// Agata Wysocka

Źródła:

http://www.oecd-ilibrary.org/employment/data/hours-worked/average-annual-hours-actually-worked_data-00303-en [dostęp: 29.03.2018r.]

https://www.theguardian.com/news/datablog/2011/dec/08/europe-working-hours [dostęp: 29.03.2018r.]

http://www.telegraph.co.uk/travel/maps-and-graphics/nationalities-that-work-the-longest-hours/ [dostęp:29.03.2018r.] 

https://en.wikipedia.org/wiki/Working_time [dostęp: 29.03.2018r.]

https://www.gapminder.org/tools/#_state_time_value=2007;&marker_axis/_y_which=working/_hours/_per/_week&scaleType=linear;;;&chart-type=linechart&locale_id=en [dostęp: 29.03.2018r.]

Comments are closed.