CZAT Z PREZYDENTEM

On 14 listopada 2013 by DO

Raz w miesiącu mieszkańcy Krakowa oraz wszyscy zainteresowani jego sprawami mogą wziąć udział w godzinnej rozmowie online z prezydentem Jackiem Majchrowskim w serwisie miejskim – Magiczny Kraków. 13 listopada tej dyskusji przyglądało się ponad sto dwadzieścia osób. Czego się dowiedzieli?

źródło: Facebook - Kraków PL

źródło: Facebook – Kraków PL

Kultura

Dociekliwy internauta zadał dość zdumiewające pytanie o to kiedy zostanie zorganizowany Sylwester na Rynku. Odpowiedź nie zaskoczyła włodarza miasta, który zapowiedział imprezę… tradycyjnie na noc z 31 grudnia na 1 stycznia. Jeśli chodzi o artystów, którzy wystąpią, to profesor Majchrowski odsyłał zainteresowanych do konferencji prasowej poświęconej temu tematowi. Ponadto poinformował, że tym razem wydarzenie to będzie współorganizowane z telewizją TVN. Zapytano także o to czy pojawią się w mieście jakieś nowe muzea, okazało się, że w planach są: Muzeum PRL, Muzeum Podgórza oraz Muzeum Ruchu Harcerskiego.

Infrastruktura

Poruszony został również wątek wykończenia Centrum Konferencyjnego ICE oraz Kraków Areny. Prezydent jest niemal pewny, że obiekty zostaną oddane na czas. Na przyszły rok jednak nie planuje się tak dużych inwestycji, nacisk zostanie położony na renowację i budowę dróg, a także nowych torowisk. Na te właśnie cele zabezpieczona jest duża kwota w przyszłorocznym budżecie, który jest już gotowy. Profesor Majchrowski poinformował, że miasto nie ma w planach na razie tworzenia większej ilości punktów obsługi mieszkańców, niż ten, który ma powstać w Galerii Bronowice. Prezydent dwukrotnie miał okazję podkreślić, że wyniki konsultacji społecznych są dla niego bardzo ważne. Chodziło o decyzję dotyczącą niewprowadzania ruchu jednokierunkowego wokół Plant, a także wstrzymanie projektu zmiany nazw przystanków komunikacji miejskiej.

Podział administracyjny

Jeden z internautów zapytał czy w celu zwalczenia smogu Bieżanów zostanie włączony do Wieliczki. Dowiedzieliśmy się, że jeśli rada Wieliczki wystąpi z takim wnioskiem, to odbędzie się referendum, jednak sam prezydent byłby bliższy opcji odwrotnej – włączenia Wieliczki do Bieżanowa. Pojawiło się również pytanie o wschodnie granice miasta, gdzie znajdują się głównie tereny wiejskie czy nie lepiej byłoby je wyłączyć z miasta. Prezydent jednak uważa, że skoro zostały włączone kilkadziesiąt lat temu to raczej należy dążyć, aby bardziej się scaliły z miastem.

Intrygujące

W odpowiedzi na pytanie czy Kraków stać na organizowanie Igrzysk Olimpijskich, profesor podkreślał ich znaczenie dla promocji miasta, a także to, że większość funduszy pochodzi spoza środków samorządowych. Prezydent został również zapytany o to czy jego zdaniem sześciolatki są gotowe do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Nie chciał jednak wypowiadać się w tej sprawie, ale zrobił dygresję, że ma dwóch kolegów, którzy w tym wieku dostali się do drugiej klasy i wyszli na ludzi. A jedno z ciekawszych pytań jakie pojawiły się dotyczyło tego czy prezydent nie mógłby wystąpić z inicjatywą uchwały o zakazie sprzedaży alkoholu w godzinach 22.00-6.00 do Rady Miasta. Odpowiedź była zachowawcza – Mógłbym. Mam pełną świadomość, że w naszym mieście jest relatywnie w stosunku nawet do innych miast, zbyt dużo punktów sprzedaży alkoholu. Pytanie czy i w których dzielnicach na przyszły rok planuje się budżet partycypacyjny uzyskało odpowiedź, że w czterech jest on przewidziany, nie dowiedzieliśmy się jednak, o które chodzi.

Podsumowując, spotkania online prezydenta z mieszkańcami są ciekawą okazją do prześledzenia obecnych nastrojów wyborców, poznania ich niepokojów, a także poprawienia swojego wizerunku. Temu ostatniemu na pewno nie przeszkodzą odpowiedzi, które są zachowawcze i stonowane.

//Marta Orzechowska

Comments are closed.