GRA O UKRAINĘ

On 21 lutego 2014 by DO

Stabilizacja sytuacji politycznej na Ukrainie bez wątpienia leży w interesie administracji prezydenta Obamy. Od początku Waszyngton podkreślał konieczność intensyfikacji więzi politycznych i ekonomicznych na linii Ukraina-Unia Europejska.

źródło: fakt.pl

źródło: fakt.pl

Strona amerykańska wielokrotnie wskazywała na swoje poparcie dla szeroko rozumianej opozycji prezydenta Wiktora Janukowycza, podejmując liczne zabiegi dyplomatyczne wraz z przedstawicielami Unii Europejskiej. Jednak w ostatnim czasie pojawił się pewien dysonans w samej koncepcji rozwiązania ukraińskiego kryzysu. Amerykańską frustrację, którą powoduje współpraca z Brukselą, najlepiej obrazuje umieszczona na portalu YouTube rozmowa przedstawicielki departamentu stanu USA z ambasadorem USA w Kijowie. Wynika z niej, że USA postrzegają kryzys ukraiński w nieco inny sposób niż Unia Europejska. Irytację Waszyngtonu na brak jakichkolwiek decyzji w tej sprawie potęguje powolny sposób podejmowania decyzji w UE. Za Oceanem krytykowana jest opieszałość europejskich urzędników w wypracowaniu nowej polityki wobec Ukrainy i brak konkurencyjnego wobec oferty rosyjskiej planu pomocy dla Kijowa. Profesor Zbigniew Brzeziński zaproponował w ostatnim czasie zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy, która miałaby się odbyć pod auspicjami OBWE. Jednak plan ten jest równoznaczny z udziałem w konferencji Rosji, co może rodzić liczne głosy sprzeciwu. Jak na razie władze amerykańskie uchwaliły sankcje personalne wobec przedstawicieli ukraińskich władz, bezpośrednio odpowiedzialnych za brutalne stłumienie prounijnych protestów na Majdanie, zakazując im wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Zdaniem USA, kolejnym krokiem na drodze do rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie powinno być utworzenie wspieranego przez wszystkie najważniejsze siły polityczne rządu technicznego, który „może zyskać zaufanie ludzi oraz przywrócić polityczną i gospodarczą stabilność Ukrainie”.

Strona rosyjska po ujawnieniu przebiegu rozmowy wykorzystała sytuację, podsycając oskarżenia, iż opozycja ukraińska jest manipulowana przez Waszyngton. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji – Aleksandr Łukaszewicz – stwierdził, że USA hojnie rozdają instrukcje ukraińskiemu rządowi i próbują narzucić Ukrainie zachodni wektor rozwoju. Podkreślił także, że „USA pod przykrywką apeli o to, by nie ingerować w wolny wybór narodu ukraińskiego, próbują w rzeczywistości narzucić zachodni wektor jej rozwoju jako jedyny prawidłowy, dyktując władzom suwerennego kraju co i jak powinny robić”.

//Katarzyna Dziekan

Comments are closed.