INDOKTRYNOWANI ROSJANIE

On 27 listopada 2014 by DO

Przebywając w Polsce nieraz rozmawiałam o polityce. Również nieraz próbowałam odpowiedzieć  na najczęściej padające pytanie – dlaczego Rosjanie popierają Putina?  Na te pytania jednak nie ma łatwych odpowiedzi.

Władimir Putin lubi indoktrynować

Władimir Putin lubi indoktrynować

Obecnie poparcie dla działań Putina wynosi koło 86 proc. Oznacza to, że większa część   bezwzględnie go popiera. Ludzie po prostu mu ufają. W porównaniu z danymi z maja 2013 roku, kiedy Władimir Putin był o wiele mniej popularny wśród swego narodu (tylko 31 proc. poparcia), obecny stan wydaje się czymś niesamowitym. Coś nagle wpłynęło na Rosjan. I właśnie owo „coś” nie może nie być powodem do zmartwienia.

Polska. Wykład  z historii. Opowieść o drugiej połowie XVI wieku. Przez pół godziny prowadzący mówi  o morderstwach dokonanych przez cara Iwana IV Groźnego. „Car był bardzo nabożny” – kończy swoją wypowiedź  profesor. Z tego wykładu  wyniosłam, że nasz Iwan w ogóle nic nie robił, tylko wszystkich mordował. Myślę, że wszyscy moi polscy koledzy pomyśleli podobnie. I to już kreuje konkretne opinie na temat rosyjskiego caratu. Co w takim razie Polak może myśleć na temat historii Rosji w ogóle?Nawet na takim przykładzie łatwo zauważyć, że to właśnie historia wpływa na kształtowanie się tożsamości i sposobu myślenia jednostki, na kształtowanie narodu.

Od dzieciństwa każdy Rosjanin wie, że jesteśmy najlepsi na całym świecie, wszyscy są nam wdzięczni za to, że zbawiliśmy świat od złych faszystów. Oczywiście, nie przejawia się to na co dzień, ale w takich sytuacjach, jak teraz, można  świetnie tymi faktami manipulować. Nawet ten, który nigdy nie poznał wszystkich historycznych losów Krymu, teraz skanduje „Krym jest nasz”. Nie jest to w ogóle czymś złym, bo w taki sposób we wszystkich krajach rozwija się patriotyzm, który jest niezbędny do istnienia państwa. Ale ważne jest, by pamiętać, że nawet dobre informacje w nieodpowiednich rękach mogą być przyczyną zła.

Obecnie dużą popularnością cieszą się wydarzenia w jakiś sposób promujące politykę prowadzoną przez prezydenta. Są czymś w rodzaju wielkich akcji marketingowych. Na przykład, pod koniec października w Moskwie została otwarta wystawa patriotycznych karykatur o Putinie. Pokazano na niej wszelkie rodzaje karykatur na temat Rosji i prezydenta. Organizatorami wystawy jest młodzieżówka partii „Jedna Rosja”  i artyści o patriotycznych poglądach. Obrazy są naprawdę warte obejrzenia. Jeszcze w sierpniu była przeprowadzona akcja, która odniosła niebywały sukces. Sprzedawano koszulki z wizerunkiem Putina. Wielu Rosjan pragnęło je mieć. Ale otrzymanie jej nie było wcale takie łatwe – trzeba było stać w kolejce przez kilka godzin.

Oczywiście są to również media, które są głównym narzędziem do przekonywania ludzi do tej czy innej idei.

Rosja. Istnieje Dziewczyna, która codzienne wstaje, włącza telewizor, ogląda wiadomości. Nic dziwnego. Nie przykłada nawet wielkiej wagi do tego co widzi, ale robi to codzienne. Chociaż nie zdaje sobie z tego sprawy, na podstawie tego, co usłyszy kształtuje się jej światopogląd. Kiedy wieczorem będzie szła i rozmawiała z koleżanką o jakimś głośnym na cały świat wydarzeniu będzie mówiła to samo, co było podane w wiadomościach rano. Bo tym programom można wierzyć, ponieważ wszyscy je oglądają. Ludzie po prostu ufają tym programom i jeżeli pewnego dnia  nagle zmieni się jakakolwiek informacja, najprawdopodobniej tego nie zauważą. Drugą dość skomplikowaną sprawę stanowią specjalnie nacechowane – źle lub dobrze – słowa   rzucane z anteny. Na przykład „faszyści”. Słowo to nie powinno się w ogóle znajdować w leksykonie dobrego prowadzącego telewizji. Dzięki takim wyrazom właśnie nieświadomie myślimy, że ci, o których się mówi są źli. Telewizja nie pozostawia ludziom wyboru i możliwości zdecydowania kto jest w porządku a kto nie, nie ma potrzeby nad tym myśleć. Wszystko już powiedziano.

To tylko niektóre  czynniki, mające istotny wpływ na tożsamość Rosjan. Są one na tyle częste i powszechne żeby udało się przewrócić światopogląd wielu ludzi do góry nogami. Można byłoby nawet powiedzieć, że jest to niezwykły ewenement, gdyby nie spowodował śmierci wielu niewinnych ludzi. Jak wiadomo szczegół kreuje całość.

//Alisa Udodik

REDAKCJA: Lidia Prokopowicz

Comments are closed.