KOŁO NAUK POLITYCZNYCH UJ
Koło Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało w roku akademickim 1999/2001. Jesteśmy samorządną organizacją studencką. Większość z nas studiuje nauki polityczne, ale jesteśmy otwarci na studentów wszystkich kierunków na Uniwersytecie Jagiellońskim, zainteresowanych naukowym podejściem do spraw społeczno-politycznych. Działamy przy Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
Koło jest miejscem spotkań, gdzie możemy rozwijać swoje zainteresowania wykraczające poza problematykę poruszaną na zajęciach oraz dzielić się nimi. Zadaniem Koła jest przygotowanie do podjęcia w przyszłości samodzielnej pracy naukowej i badawczej. Ponadto, Koło służy integrowaniu społeczności studenckiej oraz popularyzowaniu problematyki społecznej i politycznej.
Kilka słów o dotychczasowej działalności Koła Nauk Politycznych UJ
Koło Nauk Politycznych łączy przyjemne z pożytecznym. Oferujemy naszym członkom możliwość udziału w wyjazdach, podczas których, oprócz możliwości nabycia wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności, można poznać wiele osób i zobaczyć mnóstwo ciekawych miejsc. Każdego roku, z początkiem jesieni organizujemy wyjazd integracyjny dla osób będących na pierwszym roku studiów politologicznych. Na wyjazd składają się spotkania z ciekawymi osobami ze świata polityki, warsztaty tematyczne (m. in. warsztaty dziennikarskie, warsztaty retoryczne), imprezy integracyjne.
Podstawą naszego Koła są spotkania w sekcji, organizowanie debat i spotkań z naukowcami i ekspertami. W mijającym roku akademickim udało się nam przeprowadzić, m. in.: debatę przedwyborczą pt. „Czy potrzebny jest prezydent?”. Odbywały się również spotkania Sekcji Niezależnej Refleksji Politycznej.
W strukturach koła najprężniej działa sekcja dziennikarska, która wydaje pismo „Drugi Obieg”, który właśnie macie okazję czytać.
Od roku akademickiego 2014/2015 w ramach naszego Koła działa nowa sekcja – Sekcja Debat. Jest ona skierowana do osób, które potrafią bądź dopiero chcą nauczyć się bronić swoich opinii na różne tematy, chcą spróbować swoich sił w bitwach na argumenty albo po prostu przełamać swój strach przed publicznymi wystąpieniami. Członkowie tej sekcji mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy. W marcu jej reprezentanci zwyciężyli w debacie w ramach Ligi Debat Oksfordzkich z drużyną Uniwersytetu Ekonomicznego. Nasi przedstawiciele bronili tezy „Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest nieprzyjazny dla banków działających w Polsce”.
Również w mijającym roku akademickim udało nam się zrealizować projekt pt. „Polityka Polska – ujęcie praktyczne”, w ramach którego odbyliśmy wyjazd naukowy do Warszawy. Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy posłów podczas posiedzenia Sejmu. Odwiedziliśmy Instytut Pamięci Narodowej, gdzie wysłuchaliśmy wykładu prof. A. Dudka na temat idei i historii powstania Instytutu oraz zostaliśmy oprowadzeni przez pracowników po poszczególnych pracowniach zajmujących się badaniem i zabezpieczaniem dokumentów. Oprócz tego zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Żydów Polski POLIN.
Dołącz do Nas!
Poszukujemy osób, które chętnie wychodzą z własną inicjatywą i nie boją się podzielić swoimi pomysłami. Działalność w Kole daje mnóstwo możliwości wcielania w życie waszych pomysłów, realizacji różnych projektów.
Jeśli masz pomysł na ciekawą konferencję czy debatę, z naszą pomocą z pewnością uda się ją zorganizować. Jeśli masz ochotę spotkać znaną osobistość ze świata polityki, z nami będzie to możliwe. Jeśli chcesz sprawdzić się w roli koordynatora sekcji tematycznej lub po prostu chcesz uczestniczyć w spotkaniach jednej z nich i dowiedzieć się więcej w dziedzinie szeroko rozumianej polityki, zapraszamy Cię do nas!