KOŁO NAUK POLITYCZNYCH UJ

On 14 października 2015 by DO

Koło Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało w roku akademickim 1999/2001. Jesteśmy samorządną organizacją studencką. Większość z nas studiuje nauki polityczne, ale jesteśmy otwarci na studentów wszystkich kierunków na Uniwersytecie Jagiellońskim, zainteresowanych naukowym podejściem do spraw społeczno-politycznych. Działamy przy Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

fot. Włodzimierz Bernacki

fot. KNP UJ

Koło jest miejscem spotkań, gdzie możemy rozwijać swoje zainteresowania wykraczające poza problematykę poruszaną na zajęciach oraz dzielić się nimi. Zadaniem Koła jest przygotowanie do podjęcia w przyszłości samodzielnej pracy naukowej i badawczej. Ponadto, Koło służy integrowaniu społeczności studenckiej oraz popularyzowaniu problematyki społecznej i politycznej.

Kilka słów o dotychczasowej działalności Koła Nauk Politycznych UJ

Koło Nauk Politycznych łączy przyjemne z pożytecznym. Oferujemy naszym członkom możliwość udziału w wyjazdach, podczas których, oprócz możliwości nabycia wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności, można poznać wiele osób i zobaczyć mnóstwo ciekawych miejsc. Każdego roku, z początkiem jesieni organizujemy wyjazd integracyjny dla osób będących na pierwszym roku studiów politologicznych. Na wyjazd składają się spotkania z ciekawymi osobami ze świata polityki, warsztaty tematyczne (m. in. warsztaty dziennikarskie, warsztaty retoryczne), imprezy integracyjne.

Podstawą naszego Koła są spotkania w sekcji, organizowanie debat i spotkań z naukowcami i ekspertami. W mijającym roku akademickim udało się nam przeprowadzić, m. in.: debatę przedwyborczą pt. „Czy potrzebny jest prezydent?”. Odbywały się również spotkania Sekcji Niezależnej Refleksji Politycznej.

W strukturach koła najprężniej działa sekcja dziennikarska, która wydaje pismo „Drugi Obieg”, który właśnie macie okazję czytać.

Od roku akademickiego 2014/2015 w ramach naszego Koła działa nowa sekcja – Sekcja Debat. Jest ona skierowana do osób, które potrafią bądź dopiero chcą nauczyć się bronić swoich opinii na różne tematy, chcą spróbować swoich sił w bitwach na argumenty albo po prostu przełamać swój strach przed publicznymi wystąpieniami. Członkowie tej sekcji mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy. W marcu jej reprezentanci zwyciężyli w debacie w ramach Ligi Debat Oksfordzkich z drużyną Uniwersytetu Ekonomicznego. Nasi przedstawiciele bronili tezy „Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest nieprzyjazny dla banków działających w Polsce”.

Również w mijającym roku akademickim udało nam się zrealizować projekt pt. „Polityka Polska – ujęcie praktyczne”, w ramach którego odbyliśmy wyjazd naukowy do Warszawy. Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy posłów podczas posiedzenia Sejmu. Odwiedziliśmy Instytut Pamięci Narodowej, gdzie wysłuchaliśmy wykładu prof. A. Dudka na temat idei i historii powstania Instytutu oraz zostaliśmy oprowadzeni przez pracowników po poszczególnych pracowniach zajmujących się badaniem i zabezpieczaniem dokumentów. Oprócz tego zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Żydów Polski POLIN.

Dołącz do Nas! 

Poszukujemy osób, które chętnie wychodzą z własną inicjatywą i nie boją się podzielić swoimi pomysłami. Działalność w Kole daje mnóstwo możliwości wcielania w życie waszych pomysłów, realizacji różnych projektów.

Jeśli masz pomysł na ciekawą konferencję czy debatę, z naszą pomocą z pewnością uda się ją zorganizować. Jeśli masz ochotę spotkać znaną osobistość ze świata polityki, z nami będzie to możliwe. Jeśli chcesz sprawdzić się w roli koordynatora sekcji tematycznej lub po prostu chcesz uczestniczyć w spotkaniach jednej z nich i dowiedzieć się więcej w dziedzinie szeroko rozumianej polityki, zapraszamy Cię do nas!

Comments are closed.