KULISY WŁADZY: PIERWSZA DAMA NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM

On 22 sierpnia 2013 by Krzysztof Rojowski

Anna Komorowska złożyła 2 lipca wizytę w Cieszynie. Spotkała się tam z liderkami organizacji pozarządowych miasta. Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Klubu Kobiet Kreatywnych.

fot. Krzysztof Rojowski

fot. Krzysztof Rojowski

Pani Prezydentowa przebywała na Śląsku Cieszyńskim w związku ze szczytem Grupy Wyszehradzkiej, który miał miejsce w rezydencji prezydenta RP w Wiśle. Pierwsza Dama wyraziła zadowolenie z przebiegu spotkania z liderkami organizacji pozarządowych Cieszyna  – tu się dzieje dużo dobrych rzeczy i warto o nich mówić. To imponujące. Mam poczucie, że jestem w rejonie, gdzie jest masa różnorodnych inicjatyw społecznych i chęci do działania – mówiła.

Na konferencji o swojej pracy społecznej na rzecz Cieszyna opowiedziały liderki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Amazonek, Stowarzyszenia Serfenta, Klubu Krytyki Politycznej, Klubu Kobiet Kreatywnych, Parostatku i z UŚ. Roma Rojowska, szefowa  Stowarzyszenia Klubu Kobiet Kreatywnych, przypomniała, że miasto jest siedzibą ponad 300 organizacji pozarządowych, co czyni je jednym z najbardziej rozwiniętych pod tym względem w całej Polsce. Autorytet Pierwszej Damy oraz obecność przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich miały na celu promowanie idei wolontariatu jako służby publicznej, a także rozwój przedsiębiorczości.

Anna Komorowska podkreśliła, że wszystkie stowarzyszenia i fundacje w Cieszynie działają w symbiozie – z tego co zauważyłam, macie ogromną pasję. Dajecie z siebie mnóstwo energii, serca, wiedzy i intelektu. Nie rywalizujecie, lecz się wspieracie – to szalenie ważne. Przykład: Stowarzyszenie „Być Razem” pomogło w rejestracji Stowarzyszeniu Klubowi Kobiet Kreatywnych, które jest teraz bardzo aktywnym podmiotem na Śląsku Cieszyńskim – już 14 grudnia planuje organizację I Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego.

fot. Krzysztof Rojowski

fot. Krzysztof Rojowski

Laura Majboroda-Andrukiewicz, szefowa działu handlowego Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Być Razem”, wręczyła Pierwszej Damie zestaw podkładek filcowych, służący do stawiania na niej gorących i zimnych napojów. Chciałabym prosić Panią Annę, żeby zaopiekowała się jednym z naszych podopiecznych, to jest owca podkładowca, nasz hit sezonu – powiedziała pani Laura. Ten flagowy produkt fundacji otrzymał nagrodę główną konkursu „Zaprojektuj Dobrą Rzecz” w ubiegłym roku.

Wizyta Małżonki Prezydenta składała się z trzech części. Najpierw Anna Komorowska przeszła Uliczką Cieszyńskich Kobiet usytuowaną na Wzgórzu Zamkowym. Powstała ona wysiłkiem Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych – by zaznaczyć rolę i miejsce wszystkich kobiet, które na przestrzeni dziejów tworzyły i tworzą codzienność i niecodzienność Cieszyna, powiedziała Pierwszej Damie inicjatorka spotkania, Roma Rojowska. Następnie miało miejsce spotkanie Anny Komorowskiej z działaczkami społecznymi Cieszyna, a ostatnim etapem wizyty było pożegnanie na Moście Przyjaźni, łączącym Polskę i Czechy. 

Comments are closed.