KWESTIONARIUSZ: DR HAB. AGNIESZKA KASTORY

On 28 marca 2014 by Kamil Popiela

Jedenaście pytań do dr hab. Agnieszki Kastory. 

dr hab. Agnieszka Kastory

dr hab. Agnieszka Kastory

1. Temat zainteresowań naukowych.

Europa, historia Europy po drugiej wojnie światowej.

2. Inne miejsca pracy.

Obecnie tylko Uniwersytet Jagielloński.

3. Najważniejsza publikacja.

Żegluga dunajska w polityce międzynarodowej w XX wieku, Kraków 2011.

4. Ukończone studia.

1989  studia magisterskie na kierunku Historia, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego; 2001 studia doktoranckie w zakresie nauk o polityce w Instytucie Nauk Politycznych  Uniwersytetu Jagiellońskiego (dopiero w 2001 r. uzyskał obecną nazwę).

5. Z czym kojarzy się Pani okres studiów? Gdzie najchętniej spędzała Pani czas w czasie studiów?

Z perspektywy czasu, okres studiów kojarzę z tym wszystkim, co oferuje młodość: poznawanie świata, nawiązanie trwałych i serdecznych przyjaźni. W tamtym okresie studia dawały poczucie swobody i wolności, miałam bardzo dobrych i wyrozumiałych nauczycieli. Ówczesny program, przez studentów słusznie krytykowany jako zbyt sztywny, nie dający możliwości wyboru przedmiotów, dawał jednak szansę wszechstronnego rozwoju, zdobycia dużej wiedzy – jeśli tylko chciało się wykorzystać czas studiów. Działalność Koła Naukowego Studentów Historyków dał mi możliwość poznania Polski. Nigdy później nie zobaczyłam tylu miejsc, ile odwiedziłam w trakcie objazdów naukowych organizowanych przez Koło, także w trakcie wakacji. Miałam okazję kończyć studia w 1989 r. Należę do tego szczęśliwego rocznika, który z uzyskanym dyplomem wchodził w dorosłe życie już w wolnej Polsce.

 6. Czym zaskakują Panią studenci?

Brakiem kompleksów, otwartością, umiejętnością dokonywania wyborów.

7. Kto jest dla Pani największym autorytetem ideowym?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Raczej zastanawiałabym się, kto jest dla mnie autorytetem moralnym.

8. Partia polityczna, do której jest Pani najbliżej ideowo?

Obecnie nie mogę takiej partii wskazać.    

9. Jak ocenia Pani polską scenę polityczną?

Niepokoi mnie głęboki podział w społeczeństwie, do jakiego doprowadziły moim zdaniem, prawicowe partie polityczne. Gdyby ten podział wyznaczała lewica i prawica – wbrew pozorom walka nie byłaby tak zażarta. Wydaje mi się, że w Polsce można już dostrzec zjawisko, nazwane przez Iwana Krastewa „zarządzaniem nieufnością” („Gazeta Wyborcza”, 5-6 X 2013). Gdy brak pozytywnego programu i koncepcji na zdobycie elektoratu, dochodzi do manipulowania opinią publiczną poprzez sianie nieufności w stosunku do przeciwników politycznych, instytucji państwowych i publicznych. Obawiam się, że następstwem tej manipulacji stanie się „zarządzanie nienawiścią”, co nie doprowadzi do niczego dobrego. Nasze polityczne elity powinny się głęboko nad sobą zastanowić.    

10. Co doradziłaby Pani dzisiejszym studentom?

Aby wykorzystali jak najlepiej dla siebie krótki w sumie czas studiów.

11. Co zmieniłaby Pani w INPiSM?

To, co aktualnie robi Dyrekcja Instytutu, a wiec reformuje programy studiów. Jest to konieczne, ponieważ pojawiają się ciągle nowe wyzwania, a Instytut Nauk Politycznych kształci przecież do służby publicznej

//Kamil Popiela

Comments are closed.