Maiden England, made in Poland

On 31 stycznia 2013 by Krzysztof Rojowski

Trzeciego i czwartego lipca bieżącego roku w Łodzi i w Gdańsku będziemy mieli okazję zobaczyć Steve’a Harrisa i spółkę. Koncert zapowiada się bardzo interesująco, ponieważ sławni Iron Maiden będą promować wydawnictwo sprzed ponad 20 lat, a mianowicie siódmy album studyjny pt. Seventh Son of the Seventh Son.

Tego typu zabiegi są ostatnimi czasy nierzadkie. W zeszłym roku, przykładowo, Metallica grała na większości koncertów Black Album z 1991r. (w tym na koncercie w Warszawie), chcąc uczić 20-lecie wydania albumu. Trasa sekstetu z wysp brytyjskich nazywa się „Maiden England” – nazwę zaczerpnęła od koncertu nagranego w 1988 z Birmingham, zatytuowanego właśnie w ten sposób.
Występy w Polsce zapowiadają się interesująco, bowiem będą miały miejsce w halach – łódzkiej Atlas Arenie oraz gdańskiej Ergo Arenie. Bilety na oba show można było kupić od 1 grudnia, a już pod koniec miesiąca prawie wszystkie były wyprzedane. Ciężko przypuszczać, czy obecnie można w sposób oficjalny zakupić wejściówkę, na którykolwiek z gigów. Co do samego widowiska – trasa promująca album Seventh Son of the Seventh Son obfitowała w różnego rodzaju efekty pirotechniczne czy świetlne, a więc teraz, gdy technika się rozwinęła, możemy spodziewać się wspaniałego show.

Iron Maiden słynie z tego, że na dany rok przyjmuje ten sam zestaw utworów na każdy koncert. W zeszłym roku, gdy brytyjczycy ruszyli z obecną trasą do Stanów Zjednoczonych, set w większości obejmował utwory z pierwszych siedmiu albumów (za wyjątkiem dwóch z dziewiątego: Fear of the Dark), zatem możemy oczekiwać podobnego zabiegu i w tym roku. Pierwszy tegoroczny koncert, na którym poznamy setlistę, będzie miał miejsce 29 maja w Lizbonie. Ubiegłoroczne koncerty obejmowały następujący układ utworów:

1. Moonchild (z Seventh Son…)

fot. Emi Music Poland

fot. Emi Music Poland

2. Can I play with madness (z Seventh Son…)

3. The Prisoner (z The Number of the Beast)

4. 2 minutes to midnight (z Powerslave)

5. Afraid to shoot strangers (z Fear of the dark)

6. The trooper (z Piece of Mind)

7. The Number of the Beast (z The Number of the Beast)

8. Phantom of the Opera (z Iron Maiden)

9. Run to the Hills (z The Number of the beast)

10. Wasted Years (z Somwhere in Time)

11. Seventh Son of the Seventh Son (z Seventh Son…)

12. The Clairvoyant (z Seventh Son…)

13. Fear of the Dark (z Fear of the Dark)

14. Iron Maiden (z Iron Maiden)

Encore:

15. Aces High (z Powerslave)

16. The Evil that man do (z Seventh Son…)

17. Running Free (z Iron Maiden)

Organizatorem obu koncertów w Polsce jest Eventim, który na swojej stronie opublikował wypowiedzi wokalisty Bruce’a Dickinsona oraz basisty Steve’a Harrisa:

„Nie graliśmy w Łodzi i w Gdańsku od czasu Somewhere In Time Tour w 1986 roku, zatem naprawdę nie możemy doczekać się ponownego spotkania z fanami w tych miastach. Dzięki nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie zaktualizować i udoskonalić oryginalną produkcję z 1988 na potrzeby Maiden England. Będziemy dodawać nowe, fantastyczne efekty świetlne, scenografię, różne wcielenia Eddiego (maskotka zespołu – przyp. autor), mnóstwo efektów pirotechnicznych i wiele innych, równie ekscytujących fanów rzeczy”.

„Wiemy, jak popularna jest the History of Maiden Tours wśród fanów z każdej epoki i dlatego będziemy przywozić ze sobą całą produkcję, którą mieliśmy na trasie koncertowej w Ameryce Północnej, wcześniej w tym roku. Dzięki setliście mieliśmy świetną zabawę – graliśmy utwory, których nie graliśmy od bardzo długiego czasu, takie jak: Seventh Son, The Prisoner, Afraid To Shoot Strangers czy najbardziej oczekiwane przez fanów The Trooper, Aces High, The Clairvoyant, The Number Of The Beast, Wasted Years oraz Run To The Hills. Etap otwierający trasę był tak przyjemny dla całego zespołu, że nie możemy się doczekać zagrania tego show dla naszych fanów w całej Europie”.

Zatem możemy się spodziewać niezwykle interesującego i porywającego koncertu, na którym słynny zespół z Wysp Brytyjskich zagra utwory z jednego z najlepszych albumów w historii heavy metalu. Iron Maiden w Polsce – tego nie można przegapić!

Comments are closed.