NIEPODLEGŁA KATALONIA?

On 18 stycznia 2016 by DO

9 listopada 2015 roku regionalny parlament kataloński przyjął rezolucję dotyczącą odłączenia się od Hiszpanii i formalnego rozpoczęcia tworzenia się nowego, niezależnego państwa. Proces ten ma trwać 18 miesięcy. Za przyjęciem rezolucji głosowało 72 regionalnych deputowanych, przeciwko były 63 osoby.

20minutos.es

20minutos.es

Na 7,5-milionową Katalonię, która jest wspólnotą autonomiczną Hiszpanii, najbardziej uprzemysłowionym regionem kraju, przypada 20 proc. krajowego PKB. W 2014 roku odbyło się głosowanie w sprawie niepodległości, udział w nim wzięło ponad 2,2 miliona obywateli Katalonii. W głosowaniu ok. 81 % Katalończyków opowiedziało się za oderwaniem się od Hiszpanii i stworzeniem niepodległego państwa. Rząd w Madrycie uznał referendum za nielegalne. W mieście Vic na północy Katalonii powiewa już złoto-czerwona flaga, radni tej miejscowości wypowiedzieli posłuszeństwo Madrytowi. Vic obecnie ma status wolnego i niepodległego terytorium Katalonii, jest ono pierwszym, niepodległym miastem powiatowym.

Dążenia Katalończyków do niepodległości

Manifestacje Katalończyków odbywają się podczas święta narodowego zwanego la Dida, które odbywa się 11 września. Jest to rocznica przegranej wojny i zajęcia Barcelony przez Burbonów w 1714 roku. W ten dzień Katalonia tętni życiem. Miasta zdobią flagi senyeras esteladas, z charakterystycznym niebieskim trójkątem i białą gwiazdą, które określane są jako flagi niepodległej Katalonii. Wszędzie gra muzyka, dodatkowo odbywają się liczne przemarsze i zgromadzenia, gdyż 11 września Katalończycy nawołują do wyzwolenia. W 2012 r. katalońskie ruchy ludowe wtargnęły na scenę debat o suwerenności, podejmując serię bezprecedensowych inicjatyw: utworzenie Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego, zaapelowanie o nieposłuszeństwo obywatelskie i fiskalne.
Członek partii politycznej Reagrupación, która dąży do niepodległości Katalonii, powiedział, że wszystko już jest przygotowane do tego, aby Katalonia była oddzielnym państwem. W październiku zakończono prace nad katalońską konstytucją, dodatkowo Katalonia posiada już gotowe prawo wyborcze. Jego zdaniem niepodległość regionu to tylko kwestia czasu.

Co na to Hiszpania?

11 listopada, a więc 2 dni po przyjęciu rezolucji, premier Hiszpanii Mariano Rajoy zgłosił do Trybunału Konstytucyjnego apelację dotyczącą rezolucji i wniosek o zawieszenie procesu odłączania się Katalonii. Hiszpański rząd uznał, że proces tworzenia się Katalonii jako odrębnego i niezależnego państwa jest niezgodny z konstytucją, dodatkowo argumentując, że odłączenie jej oznaczałoby wykluczenie z Unii Europejskiej. Jednakże zwolennicy niepodległości Katalonii twierdzą, iż UE i inne państwa europejskie przyjmą nowe państwo z otwartymi ramionami. Po ogłoszeniu przez premiera Hiszpanii apelacji do Trybunału Konstytucyjnego, wicepremier Katalonii Neus Munte zapowiedziała kontynuację pracy nad projektem dotyczącym oderwania Katalonii od Hiszpanii. Proces, który ma umożliwić odłączeniu się regionu został jednak wstrzymany do czasu ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny.

//Wanda Kondracka

Comments are closed.