PALIKOT PRZED ZIMĄ ZMIENIŁ FUTRO

On 31 października 2013 by DO

Na pierwszy rzut oka widać rezygnację z czerwonych elementów stroju: skarpetek, zegarka czy koszuli, a logo zyskało kolor niebieski. Czy świeża inicjatywa Janusza Palikota – Twój Ruch – to tylko zmiana wizerunku, czy może również nowa jakość na polskiej scenie politycznej?

źródło: twojruch.eu

źródło: twojruch.eu

Początek października zaowocował przekształceniem Ruchu Palikota w Twój Ruch. Również Palikota. Polityk z Biłgoraja zadbał o nowy emblemat, nowy styl i nowych członków w swoich szeregach. Wygląda na to, że głośne postulaty dotyczące legalizacji marihuany i małżeństw osób tej samej płci oraz szeroko pojętej walki z partyjnym betonem wprowadziły zamieszanie, które czas zakończyć. Teraz mamy Janusza Palikota poważnego, dystyngowanego, na zimno.

Najistotniejszy kapitał ludzki

Na kongresie założycielskim Twojego Ruchu nie zabrakło dobrze już znanych twarzy. Nie zawiedli: Anna Grodzka, Robert Biedroń, Andrzej Rozenek. Uwagę komentatorów przykuły jednak osoby szeroko znane opinii publicznej, natomiast niekojarzone do tej pory z ugrupowaniem Janusza Palikota. Wśród nich: profesor Jan Hartman – filozof UJ, wykładowca, związany wcześniej z SLD, który w Twoim Ruchu objął funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Politycznej, Maria Czubaszek – sławna i mniej lub bardziej lubiana dziennikarka i publicystka, która oficjalnie do partii nie przystąpiła, ale swoje trzy grosze dołożyła; a także Marek Siwiec – były poseł SLD, jeden z inicjatorów Europy Plus, który stwierdził, że członkom świeżej partii będzie towarzyszył uśmiech na twarzach, w przeciwieństwie do pozostałych parlamentarzystów. Miejmy nadzieję, że nie staną się obiektem kpin. Zainteresowanie wzbudził też Ryszard Kalisz – lider stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, postać ważna, bo ciesząca się sympatią społeczną. Oficjalnie poparł nowe ugrupowanie, chociaż do niego nie dołączył.

Twój Ruch to polityczny kolaż. Należy do niego Ruch Kobiet – walczący o równouprawnienie płci i sprzeciwiający się utrwalonym stereotypom. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w kolegialnym kierownictwie partii połowę stanowi płeć piękna. Swój aktywny udział mają również byli członkowie Polskiej Partii Pracy – Sierpień 80. Nie można zapomnieć oczywiście o innych, pomniejszych zrzeszeniach lewicowych, które prawdopodobnie urosną w siłę dzięki Januszowi Palikotowi, jak na przykład SDPL, PD, Unia Lewicy.

Polityczny pakiet

Profesor Hartman stwierdził, że TR będzie partią prawa i sprawiedliwości, sojuszem demokratycznej lewicy oraz przede wszystkim reprezentacją obywateli. Obecność Wandy Nowickiej na pierwszym kongresie ugrupowania zdaje się tego nie potwierdzać. Nowy sojusz ma być również kontynuacją swojego rodzaju rewolucji, zapoczątkowanej przez Ruch Palikota, o czym zapewniał poseł Biedroń, niefortunnie przywołując wydarzenia 1968 roku.

„Mamy maliny, zróbmy dżem” – oto początek deklaracji gospodarczej Twojego Ruchu. Nie ulega wątpliwości, że program sojuszu jest odpowiedzią na współczesną, trudną sytuację Polaków. Postulaty skierowane są do całego społeczeństwa, borykającego się z problemami bezrobocia, niskich zarobków, wysokich cen, niewydolnego systemu ochrony zdrowia czy świadczeń społecznych.

Państwo laickie wspierające słabsze jednostki, będące elementem federacji europejskiej ze wspólną walutą, tolerancyjne, demokratyczne, to takie, jakie chce stworzyć Twój Ruch po objęciu władzy. Czy znużeni dominacją PO – PiS Polacy zaufają ponowionej alternatywie? Najwcześniej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które będą sprawdzianem dla młodszej wersji Ruchu Palikota. Oby pozornie dobre chęci nie okazały się pustymi frazesami rozentuzjazmowanych polityków.

//Olga Ulman

Comments are closed.