PREZYDENT DUDA OCZAMI ROSJAN

On 28 maja 2015 by DO

Wybory w Polsce nie mogły pozostać niezauważone w Rosji. W poniedziałek, już od rana wszystkie oficjalne i nieoficjalne środki masowego przekazu komentowały porażkę Bronisława Komorowskiego, chociaż nie było to newsem numer jeden.

www.dziennikzwiazkowy.com

www.dziennikzwiazkowy.com

Na pierwszym, oficjalnym kanale Nowosti, w poniedziałek rano krótko opowiedziano Rosjanom, jaki jest nowo wybrany prezydent Polski, Andrzej Duda, oraz w jaki sposób chciałby on rozwijać stosunki z Rosją. Według nich, Duda jest zagadką nie tylko dla społeczności światowej, ale także dla Polaków. Niewiele było o nim wiadomo do czasu, kiedy zdecydował się uczestniczyć w wyborach. Nowosti podało, że jest on początkującym politykiem, wywodzącym się z konserwatywnej partii narodowej – PiS. Podczas kampanii wyborczej dużo obiecywał, ale rosyjskie media wątpią, że jest w stanie zrealizować te obietnice, chociażby dlatego, że Polska jest republiką i dużą część władzy posiada rząd i parlament. Nie pozostała bez uwagi również sprawa ukraińska, która – według Nowosti – była głównym tematem kampanii wyborczej obu kandydatów. Duda chce pomagać Ukraińcom, popiera nawet wysyłanie polskich żołnierzy na front. Jak mówią Nowosti, właśnie Ukraina zmniejszyła szanse na zwycięstwo Komorowskiego. Polacy chcą pomagać Ukraińcom, z drugiej strony jednak pozostając z dala od centrum konfliktu. Chcą, żeby prezydent w końcu zwrócił uwagę na to, co się dzieje we własnym kraju. Na przykład w sferze ekonomicznej, gdzie obowiązują rosyjskie sankcje przeciwko Polsce. Zakaz sprzedawania polskich jabłek na rosyjskim rynku spowodował bardzo negatywne skutki. Duda nie dąży jednak do tego, żeby znieść rosyjskie embargo, lecz opowiada się za bardziej twardą polityką w stosunku do Rosji i popiera rozmieszczenie wojsk NATO na terenach RP.

Vesti na kanale Rossija1, kontynuując informacje z Nowosti, nie mógły zostawić bez uwagi faktu, że w poniedziałek rano Duda „pił kawę razem ze swoim narodem”. Oprócz wzmianki o kawie z nowym prezydentem, Vesti wspomniały także, że Polacy chcą uniknąć konfliktów z Rosją. Vesti przywołały słowa Adama Bielana o tym, że Polacy są zmęczeni korupcją i brakiem reform.

Dożd, oprócz ogólnych informacji o prezydencie, przywołał słowa Dudy o tym, że gdyby jego telefon mógł zatrzymać wojnę, natychmiast zadzwoniłby do Władimira Putina.

Do tej pory nie było jeszcze żadnego oficjalnego komentarza ze strony rosyjskiej władzy. Wiadomo jednak, że Putin jako pierwszy wysłał Dudzie telegram, w którym pogratulował mu zwycięstwa i wyraził nadzieję na stabilizację rosyjsko-polskich stosunków. Może od tej pory Putin będzie czekał na telefon.

//Alisa Udodik

Comments are closed.