PRZENIEŚĆ PARLAMENT

On 22 stycznia 2016 by DO

Co spowodowało przeniesienie parlamentu do Kutaisi? Jakie groziło temu ryzyko? Jak wyglądała przyjęta decyzja? Przyjrzyjmy się bliżej gruzińskiemu parlamentowi.

skyscrapercity.com

skyscrapercity.com

W 2012 roku władze Gruzji przyjęły decyzję o przeniesieniu parlamentu ze stolicy, czyli z Tbilisi do Kutaisi. Powodem takiej decyzji był rozwój danego miasta, pobliskich wsi i całego regionu. Jak stwierdził Micheil Saakaszwili, taki krok miał pomóc w aktywizacji obywateli Kutaisi, być motywacją do inwestowania w tym regionie różnych grup inwestycyjnych, co ostatecznie mogłoby spowodować ogólny postęp regionalny.

Walka o stolicę?

Ze względu na złożoność tej decyzji, a także z powodu dużych zmian, które mogły czekać pracowników parlamentu, jak i całą Gruzję, zdania wśród obywateli na temat przeprowadzki parlamentu były podzielone. Niektórzy twierdzili, że przyjęta decyzja jest bardzo atrakcyjna, reszta zaś próbowała wpłynąć na zmianę tego pomysłu, uważając, że tylko w stolicy może znajdować się tak ważna jednostka jak parlament. Ta część społeczeństwa zapomniała jednak, że Kutaisi też kiedyś było stolicą Gruzji. Może więc starcie o parlament to tak naprawdę historyczna walka między stolicami?

Milionowa pomyłka?

Budowa parlamentu w Kutaisi kosztowała około trzysta milionów lari, czyli około sześćset milionów złotych. O przenoszeniu parlamentu z powrotem do Tbilisi już nikt nie mówi, ale jeżeli będzie to potrzebne, wtedy ponownie przeniesienie budynku do stolicy będzie kosztować dodatkowe dziesięć milionów lari.

Cel został osiągnięty

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że przeniesienie parlamentu odegrało swoją rolę. Zmiany, które były oczekiwane, są widoczne już na pierwszy rzut oka. Mnóstwo deputowanych do parlamentu zmieniło swoje miejsce zamieszkania w związku ze zmianą umiejscowienia ich pracy. Zostały otwarte hotele międzynarodowych marek. Do Kutaisi przyjeżdża o wiele więcej turystów niż wcześniej, chociaż przyczyną tego jest także fakt, że kilka lat temu właśnie w Kutaisi zostało otwarte lotnisko. Linie lotnicze WIZZ AIR przylatują na lotnisko Kutaisi, co ma duży wpływ na rozwój regionu.

//Salome Shainidze

Comments are closed.