TADEUSZ MAZOWIECKI NIE ŻYJE

On 28 października 2013 by Krzysztof Rojowski

Pierwszy niekomunistyczny premier III Rzeczpospolitej, Kawaler Orderu Orła Białego, poseł na Sejm I, II i III kadencji, wybitny polityk i publicysta zmarł dziś w Warszawie. Miał 86 lat.

źródło: commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. Był założycielem Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Jak powiedział Andrzej Celiński, lider Partii Demokratycznej i bliski przyjaciel byłego premiera: „On był dyskretny. Nie skarżył się, nie opowiadał.  Wszystko, co miał, co odebrał od życia i co kochał to synowie: Wojtek, Adam i Michał. I ich dzieci. W kategoriach polityki mówiąc: Tadeusz dołączył dzisiaj do swoich wielkich i trudnych, jak on, przyjaciół: Jacka (Kuronia – red.) i Bronka (Geremka – red.). Tam już nikt ich nie szarpie”.

Rok temu, z okazji 85 urodzin, tak mówił w Pałacu Prezydenckim: „wierzę w dobrą Polskę, wierzę w siłę tej dobrej Polski, bo tyle nam się udało. Po prostu niech ręka boska broni, nie wolno tego zmarnować”. Trzeba przyznać, że w politykę angażował się do końca swoich dni. Od 2010 roku pełnił funkcję doradcy prezydenta Komorowskiego do spraw krajowych i międzynarodowych.

Z wyróżnień naukowych, które otrzymał, należy wymienić tytuły doktora honoris causa uniwersytetów: w Leuven, Genui, Giessen, Poitiers, Exeter, Warszawie, Tuzli oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Był również autorem wielu książek: ostatnią był Rok 1989 i lata następne. Teksty wybrane i nowe. Książki wydawał również za granicą, dwie z nich w języku niemieckim: Politik und Moral im neuen Europa oraz Partei nehmen für die Hoffnung: über Moral in der Politik.

Oficjalny komunikat w sprawie śmierci Mazowieckiego wystosowała Kancelaria Prezydenta, w którym głosi: „Prezydent Bronisław Komorowski z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera III Rzeczpospolitej”. Na stronie kancelarii można również przeczytać obszerny życiorys byłego premiera. Natomiast sam prezydent napisał na Twitterze: „Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry. Dziękujemy, Panie Premierze”.

Comments are closed.