Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce

On 4 czerwca 2018 by Drugi Obieg

W opublikowanym niedawno rankingu Perspektywy[1], Uniwersytet Jagielloński zajął eq aequo z Uniwersytetem Warszawskim pierwsze miejsce wśród uczelni wyższych w Polsce.

Postanowiliśmy zapytać studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego jak czują się jako studenci najlepszej uczelni w Polsce oraz jak radzą sobie z przedegzaminacyjnym stresem…

Drugi Obieg: Jak czujecie się jako studenci najlepszej uczelni w Polsce?

Adrian, student Filozofii: Czuje się dumny, jest to jakiś prestiż, chociaż jednocześnie zagrożenie pychą, wynoszeniem się ponad studentów innych uczelni.

Lidia, studentka Filozofii:Cieszę się i jestem dumna z tego, że moje wyniki pozwoliły mi studiowanie na UJ. Jednocześnie czuję presję, że skoro to najlepszy uniwerek to wypadłoby się wyróżniać.

Agnieszka, studentka Stosunków Międzynarodowych, redaktorka Drugiego Obiegu: Myślę, że to ważny ranking. Przekłada się to na moją osobistą ambicję i chęć do pracy na rzecz uczelni. Współcześnie – moim zdaniem – Uniwersytety mają pewien problem z elitarnością i niezależnością od mediów czy świata biznesu co może uniwersytet instrumentalizować. Dlatego warto rozpatrywać też czynniki jakie zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu pierwszego miejsca. Niemniej cieszy tak wysoka pozycja UJ i motywuje do dalszej pracy.

Anna, studentka Politologii: Czuje się skonsternowana: z jednej strony jest to apolityczna uczelnia z najstarszą w Polsce tradycją, a z drugiej bezkarnie wiszą na tablicach plakaty namawiające do udziału w „Czarnym proteście”, a więc wydarzeniu, które zachęca kobiety by domagały się prawa do mordowania bezbronnych według ich „widzimisię”. Z jednej strony czerpię dużo profesjonalnej wiedzy, a z drugiej nie potrafię jej do siebie przyjąć ze względu na brak powietrza, który sprzyja dekoncentrowaniu się. Chciałoby się wpuścić odrobinę powietrza ale przy temperaturze 30 stopni,  lepsze byłyby wiatraki albo klimatyzacja… Za to rozpiera mnie dumą gdy ktoś pyta gdzie studiuję – zawsze to łącznikiem jest tradycja, ale też świadomość ile znanych, genialnych osobistości skończyło UJ. Liczę na to, że w związku z tym UJ odpuści sobie akcje typu wykłady o reinkarnacji i powróci do odpowiedniego poziomu…

Drugi Obieg: Jak radzicie sobie z przygotowaniami do sesji?

Adrian: Staram się planować naukę odpowiednio wcześniej, rozkładać ją na dłuższe okresy, a do tego w trakcie sesji nie rezygnować zupełnie z rozrywki i odpoczynku.

Lidia: Powoli zabieram się do powtórzeń. W wolnych chwilach staram się nie myśleć o sesji i zajmować czymś co lubię, bo ze stresem – kompletnie sobie nie radzę.

Agnieszka: Staram się chodzić na zajęcia w trakcie semestru, być obecną, więc to też nieco zmniejsza stres końcowy przy egzaminie. Pozwala na lepsze poznanie treści, na której zależy prowadzącemu. Stres pojawia się zawsze i tak. Myślę, że najlepszym wyjściem jest założenie sobie tego co zrobimy po zdanych egzaminach, traktować egzaminy i naukę do nich jako przede wszystkim wiedzę, która na pewnym etapie się przyda, i którą wykorzystamy w trakcie dalszej pracy naukowej. Podchodzić do nich na zasadzie poważnej, ale nie zbyt poważnej.

Anna: Z sesją radzę sobie tak, że uczę się jednego dnia maksymalnie 2 różnych przedmiotów – gdy jeden mnie znuży, odpoczywam grając w cos na komputerze, sprzątając, gotując lub oglądając jakiś serial. Po odpoczynku czytam coś z innego przedmiotu i tak w kółko – aż do zdania wszystkich egzaminów. Niestety, nie radzę sobie ze stresem ze względu na nerwicę, której się nabawiłam w liceum. Gdy dostaje atak nerwicy na tle stresu przed sesją – zasypiam. I śpię 10 godzin,  budzę się, jem i zasypiam na kolejne 6 godzin…

Bardzo dziękujemy naszym rozmówcom i życzymy im powodzenia w trakcie nadchodzącej sesji oraz dalszych sukcesów!

Rozmawiała: Agata Wysocka

Źródła:

[1] http://www.perspektywy.pl/RSW2018/ranking-uczelni-akademickich [dostęp:01.06.2018r.]

Comments are closed.