ZNANE TWARZE, KONTROWERSYJNE POSTULATY, LEPSZA POLSKA?

On 14 grudnia 2013 by DO

7 grudnia to kolejny ważny (choć to okaże się pewnie najwcześniej za kilkanaście miesięcy) dzień w polskiej polityce. W Warszawie odbyła się ogólnopolska konwencja Jarosława Gowina.

źródło: warszawa.gosc.pl

źródło: warszawa.gosc.pl

Konwencja podsumowała cykl spotkań, które przez ponad dwa miesiące obywały się w całej Polsce w ramach akcji społecznej „Godzina dla Polski”. Po odejściu z PO Jarosław Gowin rozpoczął organizację konwencji regionalnych, na których przedstawiał swoje pomysły na zmianę Polski. Podjął współpracę programową z gronem ekspertów, partią „Polska Jest Najważniejsza” oraz Stowarzyszeniem „Republikanie”.

„Godzina dla Polski” miała zachęcić Polaków do pracy na rzecz kraju, a tym samym deklaracji ile czasu tygodniowo są w stanie na to poświęcić. Jej ogólnopolskim koordynatorem został Piotr Dardziński, który włożył ogromną pracę w przygotowanie konwencji, w każdej z nich osobiście uczestniczył. Sobotni ogólnopolski zjazd pod względem frekwencji okazał się sukcesem, w hali EXPO XXI na warszawskiej Pradze zgromadziło się około 1,5 tysiąca osób. Przemawiali politycy, samorządowcy i osoby lokalnie zaangażowane w projekt „Godzina dla Polski”. Jarosław Gowin ogłosił powstanie nowej partii – „Polska Razem”. W jej skład weszli politycy PJN-u (który tym samym został rozwiązany) oraz Stowarzyszenia Przemysława Wiplera.

Program „Polski Razem” opierać ma się na trzech filarach: gospodarce, rodzinie i na przywróceniu Polakom kontroli nad własnym państwem. Najciekawszym i budzącym najwięcej emocji postulatem Gowina jest zmiana ordynacji wyborczej. Miałaby ona polegać na przyznaniu rodzicom większej liczby głosów w wyborach w zależności od tego ile mają dzieci. To rozwiązanie natychmiast spotkało się z zarzutem, że jest niekonstytucyjne. Nowe ugrupowanie krytykowane jest również za swoją nazwę (zawiera ona imię i nazwisko lidera), a przede wszystkim… logo. Zielone jabłko, przypominające kształtem Polskę nie przypadło do gustu szerszej publiczności.

Mimo kiepskiego PR-u nowej partii, politolodzy są zgodni co do jednego: ma ona potencjał i może przyciągnąć wielu wyborców. „Polska Razem” ma szansę stać się zagrożeniem dla PO i PiS-u.  W swoich postulatach odwołuje się do wartości konserwatywnych jednocześnie proponując w gospodarce rozwiązania bliskie liberalizmowi przez co ma szansę przejąć część elektoratu dwóch obecnie największych graczy politycznych. Jarosławowi Gowinowi w wyborach parlamentarnych jesienią 2015 roku marzy się uzyskanie 20 procent poparcia. To szalona liczba i chyba mimo wszystko nierealna.  Samo przekroczenie progu wyborczego będzie wymagało ciężkiej pracy, opartej na bezpośrednim kontakcie z potencjalnymi wyborcami tym samym dając nowej partii realny wpływ na bieżącą politykę oraz rolę potencjalnego koalicjanta. Poza tym nie wolno zapominać, że o ile poparcie dla PO permanentnie spada, o tyle dla PiS-u wzrasta, szczególnie w obliczu zaangażowania się Jarosława Kaczyńskiego w sytuację na Ukrainę.

Uważam, że z punktu widzenia przeciętnego obywatela, który ma dość konfliktu na linii PO-PiS i wybierania „mniejszego zła”, należy życzyć wytrwałości Jarosławowi Gowinowi w budowaniu nowej siły politycznej. Być może będzie ona powiewem świeżości w polskiej polityce, którego tak bardzo potrzeba.

//Agata Piekarska

Comments are closed.